INSTRUKCJA OBSŁUGI I MONTAŻU BLATU
Instrukcja została napisana tak, by dać Państwu wszystkie potrzebne informacje do instalacji i dalszego bezproblemowego użytkowania blatu drewnianego. Sugerujemy dokładne przeczytanie poniższej instrukcji przed instalacją blatu. Zalecamy również, aby zachowali Państwo niniejszą instrukcję.
Blat z drewna jest produktem naturalnym. Powierzchnia blatu jest przeszlifowana papierem o gradacji 120. Jego wilgotność wynosi 8-10%, co jest równoważne z wilgotnością powietrza 50-60% (przy temperaturze 20°C). Drewno jest materiałem reagującym na zmiany wilgotności otoczenia. Dla przykładu: latem, gdy jest ciepło i wilgotność powietrza jest wysoka drewno rozszerza się, a zimą, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest niska, kurczy się. Wszystkie nieprawidłowości powinny być zgłoszone sprzedającemu przed rozpakowaniem i obróbką blatu. Rozpakowanie blatu oraz rozpoczęcie obróbki blatu (szlifowanie, struganie, cięcie, lakierowanie lub olejowanie) oznacza akceptację stanu technicznego oraz wyglądu materiału i nie może stanowić podstawy do uznania niezgodności rzeczy sprzedanej z umową.
Blat z drewna, tak jak inne wyroby z drewna, powinien być składowany w suchym miejscu i musi być chroniony przed wilgocią. W czasie przechowywania blat powinien pozostać w oryginalnym opakowaniu. Powinien być składowany na płasko na przekładkach co 50-60 cm. Nie należy przechowywać wyrobu w pomieszczeniach, w których panują zbyt wysokie temperatury lub wilgotność powietrza. Zalecamy wcześniejsze zakończenie wszelkich prac na mokro i odczekanie na naturalne osuszenie pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie zostało świeżo otynkowane, tynk powinien schnąć przez okres minimum 6 tygodni. Należy upewnić się, czy blaty nie są przechowywane w pozycji pionowej lub w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła, np. grzejnika.
Przed zamontowaniem blatu koniecznie należy natłuścić wszystkie powierzchnie za pomocą oleju, co najmniej dwa razy. Ważne – olej musi być dedykowany do blatów i posiadać certyfikat dopuszczenia do kontaktu z żywnością. Olejowanie przeprowadzić zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu oleju. Między pierwszą a drugą warstwą oleju konieczne jest przeszlifowanie blatu papierem o gradacji 180-220 w celu usunięcia luźnych włókien. Olejowanie i szlifowanie prowadzimy zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Olej nałożyć obficie na powierzchnię blatu za pomocą szmatki. Odczekać 30 minut, a następnie zebrać nadmiar. Pozwoli to na dokładne wniknięcie oleju w strukturę drewna. Warstwy nakładać co 6-8 godzin.
UWAGA: SZMATKĘ NASĄCZONĄ OLEJEM NALEŻY WYPŁUKAĆ LUB UMIEŚCIĆ W HERMETYCZNYM POJEMNIKU!!! NIE WOLNO JEJ ZGNIATAĆ. MOŻE DOJŚĆ DO SAMOZAPŁONU!!!
UWAGA: IMPREGNOWANIE/ OLEJOWANIE/ LAKIEROWANIE TYLKO JEDNEJ STRONY BLATU MOŻE SPOWODOWAĆ JEGO ODKSZTALCENIE (WYGIĘCIE)!!!!
Wszystkie wycięcia pod zlew, płytę grzejną itd. muszą być większe minimum 5 mm od wymiaru sprzętu, który ma się w nich znaleźć. Patrz instrukcja sprzętu. Otwór pod kran musi mieć średnicę o 3 mm większą od średnicy rury. Pozwoli to na swobodną pracę drewna. Surowe krawędzie blatu po cięciu oraz otwory pod zlew, płytę grzejną należy obficie nasączyć olejem przed zamontowaniem wyposażenia. Dodatkowo otwór pod płytę grzejną należy wykleić taśmą aluminiową, która zabezpieczy drewno przed nadmiernym przesuszeniem. Otwory należy wycinać w minimalnej odległości 250 mm od krótkiej krawędzi blatu. Należy zachować minimalną odległość 250 mm pomiędzy otworami. Otwór należy wyciąć w minimalnej odległości 50 mm od dłuższej krawędzi blatu.
Dla prawidłowego funkcjonowania blatu konieczne jest dokładne ustawienie wszystkich szafek kuchennych i wypoziomowanie ich górnej powierzchni.
Należy pozostawić 3-4 mm szczelinę pomiędzy ścianą a blatem. Pozwoli to na swobodne kurczenie się i rozszerzanie blatu wraz ze zmianą wilgotności w kuchni.
Przy mocowaniu blatu do szafek należy stosować szczelinowe wsporniki kątowe mocujące. Do zamocowania wsporników stosować śruby z łbem półkulistym. WAŻNE: śruby należy dokręcić tak by możliwe było rozszerzanie i kurczenie blatu.Wsporniki powinny być rozmieszczone co 50-60 cm.
Blat można zamocować poprzez wieniec górny, ważne jest aby wywiercić większy otwór 8-10 mm przez wieniec i zamocować blat za pomocą podkładki o większej średnicy oraz śruby z łbem półkulistym. Umożliwi to przesuwanie się powierzchni roboczej nad podkładką w przypadku rozszerzania lub kurczenia się blatu. WAŻNE: śruby należy dokręcić tak, by możliwe było rozszerzanie i kurczenie blatu. Śruby mocujące powinny być rozmieszczone co 50-60 cm.
Szczelinę między blatem, a ścianą można zakryć listwą przyścienną. Ważne: listwa musi być przymocowana tylko do ściany. Szczelinę można również wypełnić silikonem sanitarnym (odpornym na pleśń).
Jeżeli pod blatem zamontowana zostanie zmywarka do naczyń, pralka lub kuchenka mikrofalowa, należy zastosować papier izolacyjny, aby zabezpieczyć spód blatu przed ciepłem lub wilgocią. Tą samą procedurę należy zastosować w wypadku montażu blatu bezpośrednio na surowym murze ceglanym.
Przy łączeniu dwóch blatów razem, należy zastosować dwie standardowe śruby na każdym połączeniu wraz z elementami ustalającymi. Blaty drewniane powinny być łączone jedynie za pomocą połączenia na 90 stopni.
Pomiędzy dwa łączone blaty należy nanieść cienką warstwę silikonu sanitarnego, dokręcić śruby i zebrać naddatek silikonu. Nie wolno stosować kleju.
Odradzamy wyrzynanie rowków ściekowych w zakupionych blatach. W sytuacjach, kiedy takie rowki są niezbędne należy skorzystać z usług wykwalifikowanego montera.
UWAGA: Jest istotne, aby rowki były ustawione pod właściwym kątem w stosunku do zlewu, by umożliwić prawidłowe odprowadzanie wody.
Uszczelnienie
Po zamocowaniu blatu do zlewu, należy uszczelnić obszary za pomocą silikonu SANITARNEGO, zwracając szczególną uwagę na spodnią stronę przy montażu zlewozmywaka.
Blat może być wysunięty od punktu podparcia maksymalnie o 250 mm. Maksymalna odległość między dwoma punktami podparcia to 1200 mm.
Blaty drewniane do biurek
Blaty drewniane powinny być osadzane na konstrukcji umożliwiającej przykręcenie blatu jak najbliżej krawędzi np. jak na zdjęciu poniżej.
Dodatkowo powinno być wykonane podwójnie zabezpieczenie wszystkich stron blatu olejem lub lakierem.
Zastosowanie usztywnienia na końcach blatu (nogi lub oparcia na końcach blatu) są niewystarczające.
Nogi albo oparcia na końcach blatów sprawdzają się jedynie w przypadku blatów z płyty wiórowej.
Do codziennego czyszczenia należy używać wody z mydłem do mycia naczyń. Nie należy stosować środków zawierających środki powierzchniowo czynne. Nie wolno stosować proszków do szorowania ani mleczek czyszczących.
Blat należy raz w roku zakonserwować za pomocą oleju lub jeśli zaobserwujemy, że krople wody nie zsuwają się z jego powierzchni, a zwilżają ją.